Slovník pojmů

Uvedu zde pár základních pojmů. Pevně věřím, že většinu z nich znáte, ale někdy se vyskytne i výjimka. Uvedu zde proto nejčastěji používané pojmy. Pro jednoduché vyhledání použijte Ctrl+F.


A

Admin (=Administrátor) Správce, zodpovídající za celek jako například o celý herní server, nebo o více serverů.
AFK = Away From Keyboard, = „pryč od klávesnice“. Hráč je momentálně mimo hru, či mimo jeho Počítač.


B

BAN = Zákaz. Zamezení přístupu například do herního světa na fórum či celý portál. Rozděluje se na PERMA (=trvalý) nebo TEMP ( = dočasný), další dělení je udělení na: IP (Internet Protokol; IP adresa) nebo ACC(účet, případně nick)
BTW = by the way = mimochodem
Bug = chyba, error, nedostatek, nepřesnost; jedná se o chyby hry(špatné textury, problikávání, padání, omezení funkcí hry, … ) i o serverové chyby (nepřidávají se XP, hráč se nemůže připojit, NPC chodí do stěny/skrz stěnu, …) ; hra nebo server nedělá to, co by dělat měly;


C

cz – vícevýznamový pojem. Např: česká doména exoria.cz; označení země, někdy též jazyku;…
cheat = „podvod“, jedná se o nekalé jednání, které zvýhodní jednoho hráče a pořuší pravidla hry, používání cheatů je obvykle zakázáno na většině herních serverů. Člověk používající cheaty se označuje jako Cheater (=podvodník). Obdoba Cheatu je termín Hack, kde se více zdůrazňuje to, že se posílaná data na server upravují v průběhu, nebo se posílají jiná data sama o sobě.


D

Developer = zkráceně Dev. Správce starající se o technickou/systémovou stránku serveru. Zpravidla nepřichází do styku s hráči.


E

F

G

GM (= Gamemaster) Správce hry, starající se herní stránku. Další jejich práce je: komunikace s hráči, řešení problémů, udělování Sankcí při prohřešku, dohled nad hráči.


H

Helper„pomocník“, tento člověk pomáhá na serveru a to nejen hráčům, ale v případě potřeby i Adminům/gm (na jejich žádost).


I

IP = Internet Protokol; IP adresa, vaše identifikace v internetové síti, podle které je vás možno vystopovat. Podáváno jako důkaz při porušení zákona.


J

K

Kick = Vykopnutí; násilné vyhození ze hry, tento trest se používá málo. Používá se převážně ve chvíli řešení problémů(Bugů).
Klient – ve spojení klient-server, zastupuje pozici klienta/ hráče/ návštěvníka.
Kam – zkratka hry Knights and Merchants.


L

lol = laugh out loud, Anglicky vajádřen smích
lag – rozdílné zpracování dat serverem a klientem způsobené: špatným připojením, pomalým zpracováním dat. Projevuje se různě, dle provedení hry. Povedené úkony(chůze, výstřel) se provedou později. Poloha ja posouvána zpět.


M

MC – Zkratka pro Minecraft
MUTE = Umlčení; udělení zákazu mluvení/chatování/psaní. Používaný převážně při neslušné mluvě či spamu.


N

NPC – non player character, (též non-played char, No player controled), postava(charakter), která neni ovládaná hráčem, v případě Multiplayerových her ovládaná serverem.


O

owner = vlastník. V případě Exorie, owner = bůh, osoba s maximální pravomocí.


P

Portál – vše co má spojitost s Exoria.cz, tedy všechny herní servery Exoria.cz, Fórum, web, noviny …
PvP = Player vs. Player, Hráč proti hráči, převážně používáno v případě bojů mezi hráči, opakem je PVE – proti NPC
PvE = Player vs. environment, Hráč proti mobům, npc, či jiné „entitě“ ovládanou serverem


Q

R

S

Screen (= angl. obrazovka) – obrazovka, též to, co se ve hře (in-game) odehrává, sejmutí se nazývá „Screenshot“ a bývá použit pro ukázání jiné osobě to, co se v daný okamžik odehrávalo.
ScreenShot (= angl. snímek obrazovky) – v počítačové terminologii znamená sejmout obrazovku, zachytit momentální okamžik. Používán často jako důkaz.
Seknutí – též zaseknutí. Pomalé zpracovávání dat klientem, z důvodu malého výkonu počítače nebo momentálního zatížení. Obvykle pomůže snížit nastavené grafiky, tj. nastavit vše na nízké(low) detaily, případně vypnout nepotřebné programy, které vám běží současně.
Server – ve spojení klient-server, zastupuje pozici serveru/ hostitele; je to také program, umožňující komunikaci s klientem.
Spam = Opakování jedné fráze několikrát, několik stejných slov za sebou (př.:“diamant diamant diamant diamant diamant“), psaní se zapnutým CAPS-LOCKem(„VŠICHNI SEM !!!), opakovaná věta za sebou vícekrát, mít na každé řádce nebo v každém odeslaném textu v chatu stejný text, …
Spamovat –  psát, mít externí program, bota, či jiným způsobem činit SPAM(viz. spam), tento přečin bývá potrestán dle pravidel.


T

Trailer = upoutávka, krátké video reklamě-zdělovacího charakteru


U

V

W

Wow – zkratka pro World of Warcaft


X

XP – z angl. experience = zkušenost, získáváno ve hrách a potřebné k postupu (zvýšení levelu, získání nového atributu, …)


Y

Z

 

Tento slovník pojmů je Autorské dílo, jakékoliv kopie nebo šíření (a to i jen části) bez vědomí autora je ZAKÁZÁNO !!

Případné přimínky nebo náměty na další termíny mi napište na e-mail: Genjack@exoria.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *